Információ kevéske található erről az italról a neten, azok is jórészt egymás másolatai. Valaki, valamikor kitalálta azt a marhaságot nagyon eredeti ötletet, hogy pontosan 36 liter (tehát nem a hagyományos 5-10l-es mennyiség, de nem is 30, sem 35 vagy 40 ám!) jelenti az egy főzetet, melybe 80 g (!) cukor kell 2 evőkanál borkő (sic!) és 50 szál csalánhajtás mellé. Ez a furcsa, életszerűtlen recept másolódik és adódik tovább a magyar nyelvű internet világában. Feltételezem, aki ezt írta, soha nem készített még csalánsört – de valószínűleg semmilyen más, erjesztéses technológiát felhasználó italt sem. Úgy gondoltam, kell készítenem egy életszerűbb csalánsört. Az igazi ötletet egy tévéműsor adta, melyet a Spektrumon láttam, sajnos csak részben. A két lelkes italkészítő 10 liter vízhez adott 1,5 kg cukrot, két narancsot és némi borkősavat. Tehát nem borkövet és a cukor sem csak nyomokba került a sörlébe. Másik forrásom angol nyelvű (a fenti fotó is onnét van). Itt azért már használható receptet találni. Kicsit magyarítottam rajta (nem sokat), kicsit szabványosítottam is a blogunkhoz.
Első főzés, 2011. szeptember
Felhasznált anyagok:
· 5 l víz
· 25 g szárított csalánlevél
· 550 g kristálycukor
· 1 db citrom leve
· 1 db narancs leve
· evőkanálnyi méz
· 2 teáskanál borkősav
Egyszerű: a fazékban felforraltam a vizet, majd néhány percre beledobtam a csalánleveleket főni. Kb. negyed óra elteltével a levet leszűrtem, majd félretettem hűlni. Ezalatt a citromot és a narancsot kifacsartam, levüket szintén szűrtem. A lassan hűlő vízben elkevertem a cukrot, majd a borkősavat és a kevéske méz is belekerült (mézet nem említenek a források, de gondoltam: miért ne?). A citromlevet is beleöntöttem, majd elkészítettem az oltót. Mikor az is fölhabzott, akkor pedig oltottam. Végül is, ez az oltó dolga, nem? Meg a fermentátoré is… Ennyi.
Indul a főerjedés!
Maga a kész csalánsör egy igazi könnyed, nyárias ital: kimondottan üdítő hatású. Vigyázni kell a hozzáadott borkősav mennyiségével, nehogy elcsapja a főzet ízét!
Egészségünkre!
Fényévekkel jobb recept mint a többi másolat, de azért ha már precízek akartunk lenni akkor jó lett volna behatárolni az erjedés idejét is. Gondolom nem 2 nap, mert az maximum alkoholmentes csalánsör lesz. 🙂
@Geballte Ladung: Kedves Geballte Ladung, jogos a kritikád! Valóban nem írtam le az erjesztési időt és utánkeresve, a főzőnaplómból is hiányzik az a csalánsör esetében. Ez súlyos hiba! Emlékeim szerint 4-5 napig tartott az erjedés. De az adatot a következő főzetnél pontosítani fogom!
Észrevételedet mindenesetre megköszönöm!
Én is köszönöm a receptet. 🙂
Kedves Fermentátor!
Kedvet kaptam a recepted elkészítéséhez, viszont ez lesz az első szárnypróbálgatásom ezen a területen. Kérdésem az lenne, hogy az oltó mit tartalmaz? Sörélesztőre vagy maga a borkősavas,mézes cukros keverékre utaltál?
Válaszodat előre is köszönöm!
@mae: Kedves mae!
Örülök lelkesedésednek, bízom benne, elégedett leszel a főzeteddel!
Oltót élesztő segítségével készítünk. A legjobb az lenne, ha sörélesztőt tudnál szerezni, de igazából a jól ismert sütőélesztő is megteszi. Hozzávetőlegesen 20-25 g élesztőt (azaz egy fél „kockányit”) teszel egy bögrébe, melyet előzetesen félig töltöttél langymeleg sörlével (azaz a le nem erjesztett csalánsörrel), ill. adsz még hozzá egy kevéske cukrot vagy mézet. Az élesztő munkájának köszönhetően az elegy fél-egy órán belül behabzik és azt máris öntheted a többi sörlére. Kezdődjék az erjedés! 🙂
Kedves Fermentátor!
Nagyon tetszik a recept és elég inspirációt adott, hogy nekifogjak eme finomság elkészítéséhez. Annyit kérdeznék csupán, hogy az erjesztés alatt az edényt amibe a sör van az le kell fedni vagy maradhat nyitott? Lehet, hogy buta kérdés. De még nem foglalkoztam ezelőtt hasonlóval.
Válaszodat előre is köszönöm!
@M.Ady: Kedves M.Ady!
A kérdés egyáltalán nem buta, hiszen ebben a posztban nem írtam le az erjesztés lépéseit. Valamiért abból indultam ki, ha más posztban szerepel, akkor itt már szükségtelen. De nyilvánvalóan tévedtem, ezt sajnálom.
Tehát az erjesztésről: magam úgy szoktam ezt véghezvinni, hogy az első 24 órában csak a fazékban erjed a sörlé, melyen van egy fedő. A képződött CO2 így szabadon tud távozni. Azonban egy nap elteltével a félkész italt palackokba fejtem (max. 3/4-ig töltöm csak azokat a keletkező gázok miatt) és így folytatódik az erjedés még néhány (4-6 napig). Praktikus, ha nem üveg-, hanem műanyagpalackokba fejted a sörlét! Naponta egyszer-kétszer meglazítom a palackok dugóját, hogy a túlnyomás egy része távozni tudjon. Néhány nap után már azt tapasztalod, nem nő jelentősen a nyomás, onnantól az ital fogyasztható!
Egészségedre! 🙂
Kedves Fermentátor!
Köszönöm a sok segítséget. Eddig nagyon jól halad a sörkészítés. Palackozás után érdemes hűtőbe tenni a sört vagy maradhat a konyha földjén továbbra is? Elég meleg van itt a lakásban nyáron.
Köszönöm!